Korzyści płynące z badań genetycznych

Na podstawie zebranych do tej pory informacji należy wysnuć wniosek, że genetyka jest dziedziną nauki nie tyle pozytywną, co wręcz pożądaną. Oczywiście budzi wiele kontrowersji, ale nieumiejętne i niewłaściwie wykorzystanie każdego efektu pracy ludzkiej może być szkodliwe. Poza tym część obaw wynika ze zwykłej niewiedzy na temat poszczególnych badań genetycznych.

GMOCzęść aktywistów zgłasza zastrzeżenia pod kątem żywność typu GMO, podczas gdy testy nie wykazują, aby rośliny transgeniczne w jakikolwiek sposób wpływały na nasze zdrowie. Łatwo natomiast dostrzec korzyści ze wspomnianych upraw: niektóre warzywa stały się odporne na działanie środków chwastobójczych, co powoduje, że ich opryskiwanie szkodzi wyłącznie potencjalnym chwastom. Ponadto, dzięki testom genetycznym, udało się wyprodukować kukurydzę zawierającą podstawową jednostkę dziedziczenia bakterii Bacillus thuringiensis, dzięki czemu roślina stała się zabójcza dla owadów, które wcześniej na niej żerowały.

O korzyściach płynących z badań genetycznych w ramach medycyny pisaliśmy już wcześniej. I chociaż obecnie całkowite wyleczenie chorób powiązanych z wadliwym DNA nie jest możliwe, to należy podkreślić, że wczesne wykrycie danego schorzenia, zapobiega wielu jego skutkom. Ma to miejsce np. przy wspomnianej fenyloketonurii oraz przy hemochromatozie, która wymaga regularnych upustów krwi. Dlatego warto wykonywać badania prenatalne w okresie ciąży.

Dodatkowo badania genetyczne umożliwiają wyeliminowanie przedrakowych zmian nowotworowych. Poradnie onkologiczne zachęcają kobiety do przeprowadzenia badań na obecność wadliwego genu BRCA1 powodującego raka piersi oraz jajników. Testy takie zaleca się wszystkim przedstawicielkom płci żeńskiej po 25 roku życia, u których w rodzinie występowały przypadki nowotworów złośliwych. Opisana powyżej mutacja u mężczyzn może przyczynić się do pojawienia się raka prostaty. Badania genetyczne umożliwiają sprecyzowanie ryzyka zachorowania na powyższe schorzenie, wczesne wykrycie zagrożenia oraz rozpoczęcie właściwego leczenia.

Omawiana dziedzina nauki daje również możliwość przeprowadzenia testu ujawniającego obecność celiakii wywoływanej przez gluten. Jest to choroba, która objawia się poprzez bóle brzucha, obniżoną odporność oraz częste popadanie w stany depresyjne. Powyższe schorzenie wynika z określonego układu genów. Opisaną przypadłość można łatwo zwalczyć, stosując odpowiednią dietę. Zaniedbana prowadzi do rozwoju nowotworu układu pokarmowego. Testy genetyczne dają praktycznie 100% możliwość wykluczenia ryzyka zachorowania na tę chorobę.

Należy też dodać, że genetyka w znacznej mierze wpłynęła na leczenie bezpłodności. Wbrew pozorom nie chodzi tu wcale o stosowanie metody in vitro, ale o wykrywanie czynników mogących utrudniać zajście w ciążę. Jeden z nich stanowi np. Chlamydia Trachomatis. Bakteria ta występuje u kobiet poniżej 25 roku życia. Podczas stosunku może zostać przekazana partnerowi. Warto więc przeprowadzić odpowiednie badania genetyczne, aby uniknąć poronienia, bezpłodności oraz bolesnych stanów zapalnych.

Back to top