Metoda In Vitro

Współcześnie bardzo wiele par latam stara się o dziecko, często bezskutecznie. Problemy z płodnością ma naprawdę wiele osób, zarówno płci męskiej, jak też żeńskiej. Najczęściej ludzie dowiadują się o nich wtedy, gdy zaczynają kochać się bez zabezpieczenia, ponieważ pragną mieć dziecko. Gdy po około pół roku, pomimo podejmowanego współżycia w okresie płodnym kobiety, wciąż nie udaje się zajść w ciążę, warto udać się do lekarza i podjąć kroki diagnostyczne.

Jak wygląda zabieg in vitro

Czasami zaawansowana diagnostyka i wyniki badań jasno wskazują, że konkretna para ma największe szanse na zajście w ciążę tylko i wyłącznie dzięki metodzie in vitro. Na czym polega zapłodnienie in vitro? To połączenie plemnika i komórki jajowej poza organizmem kobiety, dokładnie na płytce laboratoryjnej. Jeżeli dojdzie do zapłodnienia, embrion zostanie umieszczony w macicy i tam będzie się rozwijał. Metoda in vitro jest wykorzystywana w bardzo wielu problemach związanych z płodnością, na przykład wtedy gdy doszło do zablokowania drożności jajowodów u kobiety (komórka jajowa nimi nie schodzi), albo gdy plemniki mężczyzny są mało ruchliwe lub mało żywotne.

Przygotowania do in vitro krok po kroku

Aby doszło do procedury zapłodnienia metodą in vitro, obierane są dwie drogi postępowania, co w terminologii medycznej oznacza, że in vitro można przeprowadzić na podstawie dwóch różnych protokołów. Protokół do in vitro to właśnie plan działania, który lekarz ustala z konkretną parą po bardzo dokładnym wywiadzie oraz szeregu badań, którym została poddana konkretna kobieta. To co wpływa na wybór protokołu to między innymi wiek kobiety, wyniki jej badań hormonalnych oraz historia leczenia niepłodności. W przypadku krótkiego protokołu, kobieta przez 10 dni zostaje poddana stymulacji hormonalnej po to, aby doszło do wytworzenia więcej niż jednego pęcherzyka z komórką jajową. Dzięki temu w jednym cyklu będzie można pobrać kilka komórek na raz, co diametralnie zwiększy szanse zapłodnienia. W przypadku długiego protokołu, kobieta będzie poddawana stymulacji hormonalnej przez dłuższy czas, około 5 do 8 tygodni.

Jakie leki podawane są w metodzie in vitro

W czasie przygotowywania organizmu to zapłodnienia metodą in vitro, kobiecie podawane są leki hormonalne. Dzięki tym lekom organizm, a dokładniej jajniki, są pobudzane do produkcji większej ilości komórek jajowych. Leki hormonalne najczęściej są podawane poprzez zastrzyki w brzuch, są przygotowane w taki sposób, że kobieta sama może je sobie podawać podskórnie lub domięśniowo.

Back to top