Najczęstsze nowotwory kobiet

Według statystyk i dostępnych raportów na rynku zdrowia, istnieje kilka rodzajów nowotworów, na które najczęściej chorują kobiety (poradnikzdrowia.pl). Tendencja na zachorowalność na odmiany złośliwe jest wyższa w stosunku do innych krajów unijnych, gdyż u nas świadomość profilaktyczna pozostaje wciąż na niskim poziomie.

Rak płuc na czele występujących zachorowań

I choć jeszcze niedawno mówiło się głównie o przypadkach kobiecych zachorowań na raka piersi, współcześnie pojawia się coraz więcej kobiet umierających na raka płuc.

Drugie miejsce w rankingu przypada nowotworom sutka piersi. Kolejno plasują się nowotwory jelita grubego, szyjki macicy oraz żołądka.

Grupa podwyższonego ryzyka – kogo dotyka

czeste-nowotwory-kobietWedług badań w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia nowotworu znajdują się kobiety, które już chorowały na raka bądź miały w rodzinie krewnych, którzy na raka zachorowali przed 60. rokiem życia.

Duży wpływ mają także takie czynniki jak wczesna miesiączka – przed 12. rokiem życia, późna pierwsza ciąża – po 30. roku życia, czy menopauza przed ukończeniem 55. roku życia.

Nie bez znaczenia pozostaje również wieloletnie stosowanie hormonalnej antykoncepcji lub terapii. Przy dodatkowej mutacji genetycznej w zakresie BRCA1 i/lub BRCA2, ryzyko wystąpienia nowotworu jest ogromne.

Badania genetyczne dla właściwej diagnozy

O tym, czy daną kobietę może spotkać rak piersi, dowiedzieć się można wykonując badania genetyczne. Te mają za zadanie określenie mutacji genów i wykluczenie istnienia tych najgroźniejszych (BRCA1 i/lub BRCA2).

nowotwory-kobiet-rak-piersiPrzyczyny dużej umieralności

Ciągły rozwój medycyny w Polsce nie przyczynia się do większej samoświadomości kobiet. Te wciąż nie wykonują regularnie badań profilaktycznych – głównie cytologii i mammografii. Do tego w społeczeństwie króluje wciąż duża moda nikotynowa.

Nowotwory kobiet stają się więc swoistą plagą, której rozprzestrzenianie się mogłaby przyhamować większa samoświadomość. Być może tworzy się zbyt mało drastycznych kampanii informacyjnych, przez co kobiety nie potrafią odczuć realnego zagrożenia swojego zdrowia.

Back to top