Najczęstsze nowotwory mężczyzn

W dzisiejszych czasach, liczba osób dotkniętych nowotworem nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Pomimo rosnącej świadomości dotyczącej profilaktyki, nowotwory wciąż stanowią jedną z częstszych przyczyn zgonów w Polsce.
Najistotniejszą kwestią jest oczywiście odpowiednio szybkie wykrycie oraz wprowadzenie leczenia nowotworów, jednak wciąż zdarzają się osoby, które unikają badań kontrolnych, dzięki którym w wielu przypadkach mogliby odzyskać pełnię zdrowia.

Najczęstsze nowotwory dotykające mężczyzn

Według szczegółowych statystyk, u mężczyzn dominującym rodzajem nowotworu jest nowotwór płuc. Jest on bardzo szkodliwy i podatny na przerzuty, w związku z czym zbyt późno wykryty może spowodować nieodwracalne zmiany w organizmie i prowadzić do śmierci. Rak prostaty czy pęcherza moczowego również występuje dość często, jednak zazwyczaj jest on wykrywany na wczesnym stadium rozwoju, co umożliwia jego wyleczenie.
Zdecydowanie bardziej niebezpieczny jest rak jądra. Atakuje on przede wszystkim ludzi młodych, przed czterdziestym rokiem życia. Wykrycie go na samym początku pozwala na pełne wyleczenie chorego, jednak nowotwór postępuje w bardzo szybkim tempie i może powodować ogromne wyniszczenie organizmu.

Objawy oraz badanie nowotworów

Rak jądra, analogicznie do raka piersi u kobiet, może być wykryty we wczesnym stanie przez badanie samego zainteresowanego. Wszelkiego rodzaju guzy oraz inne niepokojące zmiany na jądrach powinny być podstawą do zgłoszenia się do specjalisty. Do innych objawów nowotworu jąder należą między innymi ból lub uczucie nacisku w dolnej części brzucha, poczucie ciężkości i w mosznie, a w późniejszym stadium rozwoju gorączka, kaszel i ból w klatce piersiowej.

Rak prostaty rozwija się bardzo powoli, a sam guz może być wyczuwalny nawet dopiero po 10 latach. Podstawą do badania pod kątem nowotworu powinny być przede wszystkim dolegliwości ze strony układu moczowego. Same badania przeprowadzane są na podstawie wycinków pobranych z gruczołu krokowego. Najbardziej narażeni na zachorowanie są mężczyźni po ukończeniu 50 roku życia, dlatego powinni oni przeprowadzać badania profilaktyczne przynajmniej raz do roku.

Back to top